Cały czas pracujemy nad wprowadzaniem księgozbioru.

Może się więc zdarzyć, że dana książka jest do wypożyczenia,

a nie widnieje w katalogu ON-LINE.

Narodowe Czytanie 2024 r. - "Kordian" Juliusz Słowacki.

 

W  tegorocznej  edycji  Narodowego Czytania  odbywało się wspólne czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.  Zachęcamy  do  udziału  w  akcji, aby  podkreślić  aktualność  dramatu  i  jego  przesłanie  w  walce  o  wolność i  niepodległość. Utwór nadal inspiruje do poświęcenia i determinacji w działaniu dla dobra Rzeczypospolitej. Dziękujemy Radnym  Gmina Kutno za udział w akcji. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.

Narodowe Czytanie 2023 r. - "Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa

 

"– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodał Prezydent." (https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem)

Narodowe Czytanie 2022 r. - "Ballady i romanse" Adam Mickiewicz

"Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych  wszystkich  polskich  patriotów,  uczestników  tajnych s towarzyszeń  i  powstań, działaczy  emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

– Wierzę, że wspólna lektura utworów  naszego  narodowego  wieszcza  na  nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody  o  ważną  refleksję  nad  naszą  kulturą  i  historią. Chciałbym, aby  tegoroczne  Narodowe  Czytanie  jeszcze  bardziej  umocniło  jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent. "

(https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Narodowe Czytanie 2021 r. - "Moralność Pani Dulskiej" Adam Mickiewicz

"Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

– Podczas tegorocznej,  dziesiątej  odsłony  Narodowego  Czytania  spotkamy  się,  aby  wspólnie  czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda." (https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2021-moralnosc-pani-dulskiej)